Latest News

Area teams score in Trojan Relays

Dorman's girls and Spring Valley's boys won the Trojan Relays on Saturday at South Pointe High.

Neither team was in a close challenge for first. Dorman won with 105 points, well ahead of Charlotte's Ardrey Kell with 92. The highest finish by a local girls team was third by Fort Mill with 78 points.

Spring Valley scored 101 points, cruising to a big gap over second-place Dutch Fork with 81.5. The top local boys team was Northwestern at fifth with 48 points, just enough to edge out South Pointe, which had 46.5.

Each event was a relay, and points were awarded on how a team did rather than basing the results on individuals.

GIRLS RESULTS

TEAM SCORES

1. Dorman (D) 105; 2. Ardrey Kell (AK) 92; 3. Fort Mill (FM) 78; 4. Northwestern (N) 68; 5. Irmo (I) 60); 6. Spring Valley (SV) 27.5; 7. West Mecklenburg (WM) 27; 8. Dutch Fork (DF) 22; 9. Lancaster (LN) 18; 10. South Pointe (SP) 12; 11. Nation Ford (NF) 9; 12. Rock Hill (RH) 8.5; 13. Clover (CL); 14. York (Y) 2

Individual top 3

4x400: 1. Dorman 49.70; 2. Northwestern 50.00; 3. (tie) Spring Valley, Rock Hill 50.10. 4x200: 1. West Mecklenburg 1:42.60; 2. Fort Mill 1:51.20; 3. Dorman 1:52.30. 4x400: 1. West Mecklenburg 4:02.50; 2. Ardrey Kell 4:03.00; 3. Northwestern 4:15.30. 4x800: 1. Ardrey Kell 10:11.20; 2. Fort Mill 10:30.10; 3. Irmo 10:44.50. 4x1600:1. Ardrey Kell 22:22.00; 2. Dorman 23:04.00; 3. Irmo 23:19.00. 800 sprint medley: 1. Irmo 1:52.50; 2. Dorman 1:54.50; 3. Fort Mill 1:55.60. 1600 sprint medley: 1. Fort Mill 4:19.90; 2. Dorman 4:20.60; 3. Ardrey Kell 4:22.60. Distance medley: 1. Fort Mill 13:27.00; 2. Dorman 13:36.60; 3. Durch Fork 13:38.20. 400 shuttle hurdle: 1. Northwestern 1:04.60; 2. Dorman 1:05.40; 3. Fort Mill 1:17.60. High jump: 1. (tie) Jocelyn Lawrence, SV, 5-00, Meghan Moore AK, 5-00; 3. (tie) Ashia Mitchell, D, 4-10, Morgan Boclkskoph, N, 4-10, Hope Rosenlund, D, 4-10. Pole vault: 1. Kimberly Riggs, N, 11-00; 2. Katie Jureeicz, FM, 9-00; 3. Kaitlin Pubentz, CL, 8-06. Long jump: 1. Cori Floyd, AK, 17-02; 2. Ashley Davis, D, 17-01; 3. Nicole Alexander, N, 16-11.50. Triple jump: 1. Lexus Burton, AK, 33-10.50; 2. Meghan Moore, AK, 32-04.0; 3. Akeriaq Shands, D, 32-02.00. Shot put: 1. Xylina McDaniel, SV, 37-03.00; 2. Tierra Lewis, N, 33-11; 3. Justin Fuller, I, 33-08.00. Discus: 1. Tierra Lewis, N, 115-05; 2. Alisha Blackmon, FM, 102-05.50; 3. Kelly Morgan, DF, 89-05.

BOYS RESULTS

TEAM SCORES

1. Spring Valley 101; 2. Dutch Fork 81.5; 3. Irmo 79; 4. Ardrey Kell 67; 5. Northwestern 48; 6. South Pointe 46.50; 7. Fort Mill 27; 8. Lancaster 26; 9. Rock Hill 22; 10. Clover 21; 11. York 19; 12. Nation Ford 12; 13. West Mecklenburg Individual top 3

4x400: 1. (tie) Clover 42.90, Spring Valley 42.90; 3. Irmo 43.00. 4x200: 1. York 1:29.50; 2. Clover 1:29.70; 3. Dutch Fork 1:31.20. 4x400: 1. Spring Valley 3:27.20; 2. Northwestern 3:29.0; 3. West Mecklenburg 3:32.50. 4x800: 1. Spring Valley 8:34.70; 2. Irmo 8:39.70; 3. Dutch Fork 8:43.00. 4x1600: 1. Ardrey Kell18:40.00; 2. Dutch Fork 19:51.50; 3. Fort Mill 20:10.60 . 800 sprint medley: 1. Rock Hill 1:39.40; 2. Lancaster 1:39.70; 3. Nation Ford 1:39.90. 1600 sprint medley: 1. Spring Valley 3:36.70; 2. Fort Mill 3:46.00; 3. South Pointe 3:49.00. Distance medley: 1. Spring Valley 10:38.50; 2. Dutch Fork 11:18..50; 3. Ardrey Kell 11:28..30. 400 shuttle hurdle: 1. Irmo 1:03.50; 2. Northwestern 1:04.50; 3. Ardrey Kell 1:10.50. High jump: 1. William Ray ,N, 6-00; 2. (tie) Phillip Ryan, AK, 5-10, Lamont Butler, DF, 5-10, Tevin Johnson, AK, 5-10, Adonis Phillips, I, 5-10, Josh Hanks, AK, 5-10. Pole vault: 1. (tie) Brett Squibbs, SP, 14-00, Dylan Cooper, DF, 14-00; 3. Joey Cole , SV, 12-06. Long jump: 1. Tamar Sowell, I, 21-09; 2. Marvin Pratt, LN, 20-07.50; 3. Brad Gibson, SV, 20-04.0. Triple jump: 1. Tamar Sowell, 45-05.75; 2. Brad Gibson, SV 42-05.00; 3. Brenton Davis, I, 41.-06.50. Shot put: 1. Marshall Williams, DF, 50-10.0; 2. Shaquille Counts, I, 47-02.0;3. Karnal Marshall, SV, 45-03.0. Discus: 1. Keon Stowers, N, 141-07; 2. Jordan Fowler, SP, 138-07; 3. Karnal Marshall, SV, 137-10.

Tennis

Trojan/Stallion Boys HS Tennis Invitational At Northwestern Tournament records:

1. Fort Mill 3-0; 2. Westside 2-1; 3. Northwestern 2-1; 4. York 1-2; 5. Byrnes 1-2; 6. South Pointe 0-3

CHAMPIONSHIP

FORT MILL 6, WESTSIDE 0

SINGLES: No. 1: Tyler Davis (FM) def Stephen Patterson 7-5, 6-1; No. 2: Chase Lovins (FM) def Brooks Ballantine 6-2, 6-0; No. 3: Andres Leon (FM) def Blake Peoples 6-0, 6-1; No. 4: Nick DiMatteo (FM) def Bryce Rosenbaum 4-6, 6-3, 10-8; No. 5: Grant Jordan (FM) def Brandon Lowe 6-2, 6-4 Doubles No. 1: DNP; No. 2: Alex Masters/Cory Huckaby (FM) def Cylan Brissey/Chris Joseph 8-2

THIRD

NORTHWESTERN 7, YORK 0

SINGLES: No. 1: Seth Russell (N) def Jensen Fisk 6-1, 6-0; No. 2: Hunter Love (N) def Kyle Spears 6-0, 6-1; No. 3: Drayton Wade (N) def Nathan Patrick 6-1, 6-1; No. 4: John Clark (N) def Andrew Stowe 6-1, 6-1; No. 5: Jordan Beaver (N) def Charles Womble 6-0, 6-0 Doubles No. 1: Chris Cassidy/Michael Baldwin def Patrick/Stowe 8-7(1); No. 2: Tyler Leonard/Daniel Hawkins def Patrick Newberry/Terry Duan 6-0, 6-0

FORT MILL 4, NORTHWESTERN 2

SINGLES: No. 1: Tyler Davis (FM) def Seth Russell 3-6, 6-3, 10-3; No. 2: Chase Lovins (FM) def Hunter Love 6-2, 6-2; No. 3: Andres Leon (FM); def Drayton Wade 6-1, 6-0 No. 4: John Clark (N) def Nick DiMatteo 6-1, 6-3; No. 5: Jordan Beaver (N) def Grant Jordan 6-1, 6-0 Doubles No. 1: DNP; No. 2 2: Alex Masters/Clay Bullard (FM), def Michael Baldwin/Chris Cassidy 2-6, 7-5, 10-7

MVP: Tyler Davis, Fort Mill; Sportsmanship: Kyle Spears, York

Baseball

ANDREW JACKSON 12,

LANCASTER 3

At Lancaster

A. Jackson

221

142

0

--

12

12

2

Lancaster

000

102

0

--

3

5

1

Tripp Rollings (3-1) and Ryan Phillips; C.D. Pelham and Andrew Smyre. Hitting leaders: AJ - Bobby Delly 2B, Tyler Rodgers 2 2Bs, Rollings 2B, Adam Eubanks 2B Records: Andrew Jackson 8-2

Girls' Soccer

GAFFNEY 5, INDIAN LAND 4

Shootout: Gaffney 4, Indian Land 2

Goals: Indian Land - Julia Greiner (2), Andrea Laveri, Vanessa Jimenez

Assist: Indian Land - Sarah Adams.

Shots: Indian Land 19; Gaffney 24.

Saves: Kaitlin Lusk (IL) 16 ; (G) 12 .

Corner Kicks: Indian Land 1; Gaffney 2.

Records: Indian Land 2-0-4

  Comments