High School Football

Statewide high school football region standings heading into Week Seven

4A

Region 1

TEAM ALL REG PF PA
Laurens 5-1 2-0 150 107
Hillcrest 5-1 1-1 196 25
Westside 4-2 1-1 79 61
Woodmont 3-3 1-1 62 110
Easley 2-4 1-1 109 107
Greenwood 2-4 1-1 140 204
Greenville 1-5 1-1 226 290
T.L. Hanna 0-6 0-2 106 245

Region 2

Dorman 7-0 3-0 334 133
Byrnes 5-1 2-0 224 132
Spartanburg 3-3 1-1 216 165
Mauldin 3-3 1-1 147 194
Riverside 2-4 1-1 84 155
Wade Hampton 1-6 1-2 102 246
Boiling Springs 2-4 0-2 189 201
Mann 2-4 0-2 118 198

Region 3

Northwestern 5-2 2-0 256 193
Gaffney 2-5 2-0 205 236
York 6-1 1-1 249 159
Fort Mill 5-2 1-1 189 86
Clover 1-5 0-1 141 186
Nation Ford 2-4 0-1 200 286
Rock Hill 3-4 0-2 182 141

Region 4

Westwood 6-0 0-0 196 41
Spring Valley 4-2 0-0 108 51
Dutch Fork 4-2 0-0 195 149
Blythewood 2-4 0-0 94 164
Ridge View 2-4 0-0 118 194
Lugoff-Elgin 0-6 0-0 34 109

Region 5

North Augusta 6-0 0-0 190 79
River Bluff 4-2 0-0 139 117
White Knoll 4-2 0-0 157 167
Lexington 3-3 0-0 138 110
South Aiken 2-4 0-0 117 163
Irmo 0-6 0-0 87 195

Region 6

Socastee 5-1 0-0 147 98
South Florence 5-1 0-0 202 90
Sumter 3-3 0-0 158 196
West Florence 3-3 0-0 132 132
Carolina Forest 2-4 0-0 137 216
Conway 1-5 0-0 135 203

Region 7

Goose Creek 5-1 0-0 149 66
James Island 5-1 0-0 178 131
Wando 4-2 0-0 182 121
Stratford 4-2 0-0 144 85
Cane Bay 3-3 0-0 135 139
West Ashley 2-4 0-0 162 151

Region 8

Ft Dorchester 6-1 0-0 185 71
Colleton County 4-3 0-0 183 106
Summerville 4-3 0-0 162 136
Ashley Ridge 4-3 0-0 187 207
Bluffton 3-4 0-0 145 137

3A

Region 1

TEAM ALL REG PF PA
Wren 6-0 3-0 316 184
Belton-Honea 5-1 3-0 240 50
Seneca 5-1 2-1 261 121
Daniel 5-1 2-1 216 115
Pickens 2-4 2-1 141 183
Palmetto 2-4 0-3 166 218
West-Oak 2-4 0-3 91 198
Walhalla 2-4 0-3 43 197

Region 2

Greer 6-0 3-0 240 81
Chapman 3-3 3-0 179 178
Emerald 4-2 2-1 118 83
Blue Ridge 4-2 2-1 118 96
Southside 3-3 1-2 134 74
Berea 2-4 1-2 127 145
Eastside 1-5 0-3 109 252
Travelers Rest 0-6 0-3 55 213

Region 3

Lancaster 5-1 1-0 170 41
Broome 5-1 1-0 219 161
South Pointe 3-3 1-0 143 144
Union County 2-4 0-1 155 180
Chester 2-4 0-1 93 177
Clinton 0-6 0-1 47 170

Region 4

A.C. Flora 6-0 1-0 199 67
Dreher 5-1 1-0 212 73
Chapin 5-1 1-0 183 104
Camden 2-4 0-1 98 156
Lower Richland 1-5 0-1 100 151
Richland NE 0-6 0-1 69 200

Region 5

Brklnd-Cyce 5-1 1-0 163 112
Midland Valley 4-2 1-0 188 157
Swansea 2-4 1-0 118 150
Gilbert 3-3 0-1 187 153
Airport 2-4 0-1 94 146
Aiken 2-4 0-1 81 149

Region 6

Hartsville 6-0 1-0 274 64
Lakewood 4-2 1-0 195 108
Crestwood 1-5 1-0 105 166
Darlington 4-2 0-1 139 111
Manning 3-3 0-1 111 39
Marlboro Co 1-5 0-1 78 127

Region 7

Myrtle Beach 6-0 1-0 239 109
Lake City 5-1 1-0 152 70
Georgetown 5-1 1-0 108 76
St. James 2-4 0-1 105 121
Wilson 2-4 0-1 145 187
N. Myrtle Bch 1-5 0-1 89 147

Region 8

Orang.-Wilk. 6-0 1-0 187 36
Hanahan 3-3 1-0 98 75
Berkeley 2-4 1-0 133 159
Hilton Head 4-2 0-1 158 108
Beaufort 3-3 0-1 140 105
Stall 1-5 0-1 62 226

2A

Region 1

TEAM ALL REG PF PA
Woodruff 6-0 3-0 237 67
Chesnee 5-1 3-0 239 136
Powdersville 5-1 2-1 186 82
Blacksburg 3-3 1-2 142 191
Landrum 2-4 1-2 127 167
Pendleton 2-4 1-2 147 189
Carolina Aca. 2-4 1-2 141 232
Liberty 2-4 0-3 85 158

Region 2

Bates.-Lees. 4-2 1-0 189 123
Ninety Six 4-2 1-0 176 128
Abbeville 2-4 1-0 133 151
Strom Thur. 3-3 0-1 141 102
Crescent 3-3 0-1 180 154
Saluda 2-4 0-1 129 139

Region 3

Fairfield Cent. 5-1 2-0 259 58
Newberry 5-1 2-0 221 136
Keenan 5-2 2-1 228 111
Mid-Carolina 4-2 2-1 160 122
Pelion 4-2 1-1 177 120
Columbia 0-7 0-3 33 282
Eau Claire 0-7 0-3 64 357

Region 4

Central 4-2 3-0 133 69
Cheraw 2-4 2-0 132 109
North Central 3-3 1-1 134 139
Buford 1-5 1-2 83 194
Chesterfield 4-3 1-2 202 123
Indian Land 3-3 1-2 104 127
A. Jackson 0-6 0-2 86 278

Region 5

Ridg.-Hardee. 4-2 1-0 168 102
Barnwell 4-2 1-0 132 82
Woodland 3-3 1-0 121 105
Wade Hampton 2-4 0-1 101 121
Silver Bluff 0-6 0-1 67 159
Edisto 0-6 0-1 48 193

Region 6

Aca. Magnet 5-1 1-0 212 107
Garrett Aca. 5-1 1-0 205 139
Whale Branch 2-4 1-0 117 108
N. Charleston 2-4 0-1 174 194
Battery Creek 1-5 0-1 73 167
Bishop England 0-6 0-1 79 201

Region 7

Timberland 6-0 1-0 181 50
Lake Marion 4-2 1-0 168 63
Andrews 3-3 1-0 76 72
Kingstree 3-3 0-1 82 134
Johnsonville 2-4 0-1 157 201
Lee Central 1-5 0-1 74 203

Region 8

Dillon 6-0 1-0 261 86
Loris 6-0 1-0 186 23
Waccamaw 4-2 1-0 152 80
Marion 4-2 0-1 157 132
Aynor 3-3 0-1 158 152
Mullins 3-3 0-1 140 158

1A

Region 1

TEAM ALL REG PF PA
Dixie 3-3 1-0 114 134
Fox Creek 3-3 1-0 137 166
Ridge Spr.-Mon. 3-3 0-1 103 144
McCormick 1-5 0-1 121 184
Calhoun Falls 0-6 0-1 27 254

Region 2

Christ Church 6-0 1-0 256 77
St. Joseph’s 4-2 1-0 220 172
S. Christian 4-2 0-0 180 152
Whitmire 3-3 0-1 135 144
Ware Shoals 0-6 0-1 22 233

Region 3

Great Falls 6-0 1-0 174 90
McBee 5-1 1-0 258 113
Lamar 4-2 0-0 180 161
C.A. Johnson 2-5 0-1 86 213
Lewisville 0-7 0-1 103 315

Region 4

Calhoun County 5-0 1-0 201 74
Williston-Elko 4-2 1-0 155 75
North 4-2 1-0 132 158
Hun.-Kin.-Tyler 4-2 0-1 172 89
Blackville-Hilda 1-5 0-1 73 174
Wagener-Salley 1-5 0-1 100 183

Region 5

Allen.-Fair. 6-0 1-0 256 49
Bam.-Ehrhardt 6-0 1-0 177 41
Estill 6-0 1-0 182 109
Branchville 3-3 0-1 180 192
Beth.-Bowman 0-6 0-1 76 211
Denmark-Olar 0-6 0-1 30 231

Region 6

Cross 3-3 1-0 153 134
St. John’s 3-3 1-0 95 128
Military Magnet 3-3 1-0 110 179
Lincoln 2-4 0-1 118 180
Burke 0-6 0-1 105 267
Baptist Hill 0-6 0-1 38 227

Region 7

East Clarendon 3-3 1-0 143 140
Hann.-Pamplico 2-5 1-0 154 267
Scott’s Branch 1-5 0-0 64 194
C.E. Murray 1-6 0-1 142 236
Timmonsville 1-6 0-1 108 230

Region 8

Hemingway 6-0 1-0 169 56
Lake View 4-2 1-0 159 131
Carvers Bay 2-4 1-0 115 101
Creek Bridge 1-5 0-1 74 184
Latta 1-5 0-1 97 206
G. Sea-Floyds 0-6 0-1 74 238
  Comments